Profil Jana Marka

Jan Marek se narodil 31. prosince 1979 v Jindřichově Hradci a poprvé na sebe výrazně upozornil v juniorském věku, když s týmem tamního Vajgaru došel až do finále juniorské extraligy. I přes těsnou porážku od Slavie měl rychlý a šikovný útočník důvod oslavovat, když si ho vyhlédl do třineckých extraligových služeb Alois Hadamczik, tehdejší trenér Slezanů.

Po třech víceméně seznamovacích letech, kdy sbíral Marek extraligové zkušenosti, se jeho talent naplno projevil v sezoně 2001/02, kdy v extralize nechyběl ani v jediném utkání a zaznamenal včetně play off 44 kanadských bodů. Co to však bylo proti erupci branek a bodů o rok později. Dvaatřicet gólů znamenalo zisk koruny krále střelců a k tomu třicet asistencí navíc celkově druhé místo za spoluhráčem Richardem Králem v kanadském bodování celé soutěže!

Po tomto vynikajícím ročníku si Jana Marka vybrala do svých řad pražská Sparta, kde tehdy nastupoval do trenérského křesla opět kouč Alois Hadamczik. To bylo v létě 2003. V Praze si jindřichohradecký odchovanec nějaký čas zvykal, ale i přes tento fakt a přes nepříjemné zranění v ročníku 2004/05 se stal oporou sparťanského mužstva.

Navíc si zvykl i na rušný pražský život s milovanou přítelkyní Lucií a zářil také mezi mantinely. Výrazně mu pomohla rovněž spolupráce s parťákem Tonem, s nímž se Marek hodně přátelil. Na svůj první velký úspěch čekal Marek tři roky.

Přestože se sezona 2005/06 zpočátku nevyvíjela dle představ, nakonec byla ověnčena mistrovským titulem. Jindřichohradecký rodák dovedl Spartu k úspěchu jako nejproduktivnější hráč soutěže, když po celý ročník zásoboval přesnými pasy právě Petra Tona, tehdy nejlepšího střelce extraligy. 

Plachý a skromný centr si povedený rok užíval, úspěch v tradičním klubu mu navíc odstartoval další kariéru v zahraničí, konkrétně v ruské KHL. Hned první ročník byl pro Marka z říše snů, hokejový šikula oslavil mistrovský titul s Magnitogorskem. Postupem času se stal jednou z největších hvězd ruské nejvyšší soutěže a z nabídek si mohl vybírat. 

Jeho cena ještě vzrostla v květnu 2010, kdy se dočkal asi nejcennější trofeje, s českým národním týmem totiž vybojoval zlato na mistrovství světa v Německu. Ve čtvrtfinále proti Finům se stal navíc klíčovým mužem českého výběru, když se v penaltovém rozstřelu opakovaně nemýlil. 

Všechny úspěchy a hokejová radost šla ale stranou v červenci 2011, to už byl ženatý s celoživotní partnerkou Lucií a narodil se jim synek Honzík. Marek měl rodinu v hlavě neustále, ale s narozením syna jeho pouto k nejbližším ještě vzrostlo. Proto plánoval poslední rok v Rusku, upsal se Jaroslavli a těšil se po sezoně na návrat do Sparty. 

To už ale nestihl. Marek se stal obětí jaroslavlské tragédie 7. září 2011. Všechny plány a radosti překazil osud. Sparťanské publikum už nikdy neuvidí kouzla Jana Marka pod střechou holešovické arény, jeho památku si ale mohou příznivci připomenout mládežnickým turnajem, jenž byl na počest výtečného hokejisty pojmenován Memoriálem Jana Marka. 


sponzori